- Uważam się za patriotę, ale jestem też trochę rebeliantem. Czuję się Polakiem, ale też Europejczykiem - powiedział w programie "Onet Rano." Łukasz "L.U.C" Rostkowski. Raper, który był gościem Bartosza Węglarczyka, opowiadał między innymi o patriotyzmie, swoim cyklu "Zrozumieć Polskę", a także o projekcie muzycznym stworzonym wraz z artystami z całej Europy. - Bardzo sobie
Plan lekcji Poniedziałek, 27 kwietnia Wtorek, 28 kwietnia Dzień 2. Symbole Polski Lekcja: Symbole Polski (temat 131) Lekcja z e-podręcznika Scenariusz zajęć: Polska moja – Ojczyzna Zapoznaj się: Polskie symbole narodowe Zobacz bajkę: „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” Rozwiąż zadania: „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” Zagraj, pokoloruj, zgadnij: Poznajemy symbole narodowe Rozwiąż zadania: Hymn państwowy Zagraj, pokoloruj, zgadnij: Dopasuj podpisy do symboli narodowych Zagraj, pokoloruj, zgadnij: Dopasuj symbole narodowe Zagraj, pokoloruj, zgadnij: Puzzle Poćwicz pisanie: ć czy ci Poćwicz: Miesiące Poćwicz liczenie: Liczenie w zakresie 10 Poćwicz liczenie: Uporządkuj liczby od 1 do 10 Poćwicz liczenie: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 Zobacz prezentację: Symbole narodowe Zagraj, pokoloruj, zgadnij: Godło Zajęcia ruchowe Język angielski Środa, 29 kwietnia Czwartek, 30 kwietnia

Być Polakiem = Być Europejczykiem Ankieta: W ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego w naszej szkole, którego jestem opiekunem, opracowałam ankietę pt.: "Być Polakiem = Być Europejczykiem", opierając się na materiałach, w które zostałam wyposażona w trakcie szkolenia przeprowadzonego w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach.

Scenariusz zajęć dydaktycznychGrupa wiekowa: 4-, 5-, 6-latkiBlok tematyczny: Jestem Polakiem i EuropejczykiemTemat dnia: Moje osiedleCele ogólne:• Rozwijanie percepcji słuchowej;• Zapoznanie z literą „h”: małą i wielką, drukowaną i pisanąCele operacyjne (dziecko):• ogląda obrazki, widokówki przedstawiające miejscowość, w której mieszka,• wypowiada rymowankę z jednoczesnym wykonywaniem prostego ruchu,• wyróżnia pierwszą głoskę w swoim imieniu,• odczytuje swoje imię,• układa swoje imię z liter• dzieli swoje imię na sylaby i głoski,• rozpoznaje literę „h”: małą i wielką, drukowaną i pisaną,• buduje schemat wyrazów: „hak”, „Hubert”,• pisze litery „h”, „H” po śladzie i samodzielnie (6-latek)• czyta tekst (6-latek)Rozwijane kompetencje kluczowe:• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,• matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,• pracy:• słowna• oglądowa• praktycznaFormy pracy: • indywidualna• grupowa• zbiorowaŚrodki dydaktyczne: obrazki, widokówki przedstawiające miejscowość, w której mieszkają dzieci, tamburyn, litery drukowane – małe i wielkie, klej, kolorowe szarfy, plan osiedla, litery, białe nakrywki, opaska na oczy, kartki, kredki, kartoniki: z imionami dzieci, z liczbami, hak, bębenek, obrazki przedmiotów/zwierząt/roślin, których nazwy rozpoczynają się głoską „h”, „Karty pracy”, cz. 4, nr 7,8, „Przygotowanie...”, s. 44, „Litery i liczby”, s. zajęć:I) Część wstępna:1) Zabawa ruchowa na powitanie – „Witamy się różnymi częściami ciała”. Dzieci poruszają się po Sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze witają się z innymi tą częścią ciała, której nazwę wymienia N., np.: „Witamy się łokciami”. „Witamy się kolanami”.2) Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – „Pokażcie to, co powiem”. N. wymienia części ciała, części sali, a dzieci je pokazują. Najpierw robi to powoli, a potem – coraz szybciej. Np. „Pokażcie kolana, stopy, sufit”. II) Część główna:1) Oglądanie obrazków, widokówek przedstawiających miejscowość, w której mieszkają dzieci. a) Przypomnienie nazwy Rozpoznawanie i nazywanie miejsc przedstawionych na obrazkach, Rozmowy swobodne na temat adresu zamieszkania dzieci oraz adresu Zabawy z wykorzystaniem rymowanki: „Miasto swoje znamy, miasto swe kochamy”. Wypowiadanie jej cicho, głośno; rytmizowanie z jednoczesnym wykonywaniem prostego ruchu zaproponowanego przez dzieci, np. z klaskaniem, tupaniem, podskakiwaniem; śpiewanie na wymyśloną przez dzieci Dzielenie imion dzieci na sylaby i na Zabawa „Na jaką głoskę?”. Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i słuchają, jaką głoskę wypowie N. Gdy ją usłyszą, wówczas dzieci, których imiona rozpoczynają się tą głoską, tworzą kółko, obracają się w nim, mówiąc kolejno swoje Zabawa „Nazwy na określoną głoskę”. Dzieci rysują przedmioty, rośliny, zwierzęta, których nazwy rozpoczynają się taką samą głoską jak ich Zabawa „Szukamy swoich imion”. Nauczyciel rozkłada na dywanie kartoniki z imionami dzieci. Dzieci kolejno wyszukują kartoniki ze swoimi imionami. 7) Układanie imion bez wzoru. N. przygotowuje litery drukowane – małe i wielkie. Dzieci odwracają kartoniki z imionami i z drugiej ich strony układają i przyklejają litery tworzące ich imiona. Potem, po sprawdzeniu, odkładają kartoniki z imionami do indywidualnych Zabawa orientacyjno – porządkowa „Z domu do domu”. Dzieci rozkładają na podłodze kolorowe szarfy. Są to ich domy. Na hasło: „Z domu”, poruszają się pomiędzy szarfami, na hasło: „Do domu”, jak najszybciej musza odnaleźć swój Zabawy i ćwiczenia z literą „h”:a) Oglądanie haka. Omawianie jego wyglądu i Analiza i synteza słuchowa słowa „hak”. Dzielenie słowa „hak” na Podział na sylaby nazw obrazków, które rozpoczynają się głoską „h”.d) Dzielenie słowa „hak” na głoski. e) Podawanie przykładów słów rozpoczynających się głoską „h”, mających ją w środku oraz na Zabawa ruchowo – naśladowcza „Hak”. Gdy N. pokaże kartonik z cyfrą 1, dzieci będą naśladować powolne poruszanie się wprawionego w ruch haka; gdy pokaże kartonik z cyfrą 3, będą naśladować szybkie poruszanie się wprawionego w ruch haka; gdy z cyfrą 5 lub 7 – wszystkie ustawiają się w rzędzie i będą stały w Budowanie schematu słowa „hak”.h) Podawanie imion rozpoczynających się głoską „h”.i) Analiza i synteza słuchowa imienia „Hubert”. Dzielenie imienia na sylaby, na głoski; budowanie jego Pokaz litery „h”: małej i wielkiej, drukowanej i Umieszczanie poznanych liter: h, H, a, b, r, t, k, e, u pod schematami słów hak, Hubert. Czytanie wyrazów hak, Część końcowa:1) Praca z kartami pracy:a) (4-, 5-. 6- latki) KP, cz. 4, nr 7:• Oglądanie domków i figur umieszczonych w pętlach.• Kolorowanie na jednakowe kolory domków i figur, z których zostały (4-, 5-. 6- latki) KP, cz. 4, s. 8:• Rysowanie swojego domu.• Wspólne dzielenie nazw zdjęć na głoski. Określanie pierwszych głosek z nazw zdjęć, łączenie ich w nowe (4-, 5-. 6- latki) Odkrywam siebie. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 44:• Pokaz litery „h”, „H” drukowanej.• Odczytanie wyrazu z N. Odszukanie na ostatniej karcie takiego samego wyrazu. Wycięcie go i przyklejenie na nim, Pokolorowanie rysunku.• Ozdobienie liter „h”, „H”.• Odszukanie wśród podanych wyrazów wyrazu „hak”. Podkreślanie go. Policzenie podkreślonych (6-latki) Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 92:• Odczytanie wyrazu z N. Odszukanie na końcu kart kartoników z literami tworzącymi wyraz „hak”. Wycięcie ich, ułożenie z nich wyrazu, a potem przyklejenie w okienkach. Pokolorowanie rysunku.• Odczytanie sylab.• Przeczytanie tekstu.• Pisanie liter „h”, „H” po śladach, a potem – samodzielnie Jestem Polakiem – pierwsza płyta zespołu Raz, Dwa, Trzy zarejestrowana w lutym 1991 w studiu Winicjusza Chrósta. W 1991 zespół zlecił Polskim Nagraniom wytłoczenie winylowego LP oraz nagranie kaset magnetofonowych z tym samym materiałem.
Spis treści:I. WstępII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej Temat: W poszukiwaniu naszych korzeniIII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowejTemat: Bliskość kulturowa krajów europejskichIV. Bibliografia, źródłaV. Załączniki I. Wstęp Poniższe opracowanie zawiera cykl dwóch lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej z bloku humanistycznego: „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Lekcje te można powiedzieć są nietypowe, gdyż zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej przy współudziale dwóch nauczycieli – nauczyciela języka polskiego i nauczyciela informatyki. Podczas lekcji uczniowie będą wykorzystywać Internet w celu poszukania potrzebnych in-formacji. Praca uczniów będzie odbywała się z podziałem na grupy. Poniżej przedstawiam hasła z podstawy programowej, hasła z programu nauczania języka polskiego oraz hasła z podręcznika. Hasło z podstawy programowej:- uczeń gromadzi i notuje informacje (z tekstu prasowego).Hasło z programu nauczania j. polskiego:- uczeń opisuje tekst źródłowy ze względu na jego funkcję i charakter (notatka, artykuł), - tworzy proste teksty z podręcznika: ,,Śladem legendy” i ,,Biały niedźwiedź”- legendy związane z moim miastem (wsią), regionem, krajem, "Legenda o świętej Kindze"- kraje sąsiadujące z Polską- kraje europejskie Na lekcji języka polskiego uczniowie kl. V korzystają z podręcznika ,,Oglądam świat" wyd. Arka (komplet składa się z dwóch podręczników, jeden do kształcenia literackiego, drugi do kształcenia językowego). Obowiązującym programem nauczania jest „Oglądam świat” autorzy: Danuta Chwastek, Krystyna Bogdan o numerze DKW – 4014 – 203/ Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej 1. Temat: W poszukiwaniu naszych korzeni (legendy związane z miastem i regionem).2. Poziom: II etap edukacji – kl. V szkoły Autorzy: mgr Krystyna Kwiatkowska – nauczyciel j. polskiego, mgr Krystyna Jęśko – nauczyciel informatyki4. Cele lekcji:- cel ogólny: wdrażanie do samokształcenia poprzez wyrabianie postawy poszukującej,- cele szczegółowe w zakresie:a) umiejętności: uczeń potrafi- korzystać z internetu w celu szukania informacji o regionie i kraju rodzinnym,- gromadzić materiał dotyczący legend związanych z herbem lub nazwą miasta,- ciekawie opowiadać treść legendy,- redagować zwięzłe wypowiedzenia lapidarnie ujmując treść legendy, b) wiadomości: uczeń - rozumie pojęcia: legenda, korzenie, tradycja,- dostrzega charakterystyczne cechy legendy,- odróżnia fakty historyczne od legendarnych,- zna treść przynajmniej jednej legendy związanej z rodzinną miejscowością lub regionem,c) akcentów wychowawczych: uczeń- będzie świadomie dążył do poznania historii, tradycji i kultury swojego miasta i Przewidywane osiągnięcia ucznia: będzie korzystać z różnych źródeł informacji w celu znalezienia odpowiedzi na interesujące go Metody realizacji zadań: pogadanka, czytanie nauczyciela, praca w grupach, praca z Czas: 45 Środki dydaktyczne: podręcznik ,,Oglądam świat” kl. V, komputer z dostępem do Internetu, plansza – baza stron www, kartki z zadaniami dla każdej grupy, zbiory legend (przyniesione na lekcje przez uczniów), kartki z wypisaną z Internetu definicją Baza stron www:- wyjaśnienie pojęcia „legenda” informacje o Warszawie (herb, legenda) - informacje o Krakowie (herb, legenda) informacje o Gnieźnie (herb, legenda) informacje o Gdańsku (herb, legenda) lekcji:Część lekcji Czynności nauczycielaCzynności uczniaOrganizacyjna- rozpoczęcie lekcji, losowanie miejsc (przywitanie, sprawdzenie obecności) - zajęcie miejsc przy komputerach zgodnie z wylosowanym przydziałem do grup Nawiązująca - krótkie wprowadzenie, wyjaśnienie nietypowego charakteru lekcji,(dlaczego w pracowni komputerowej)- sprawdzenie zadania domowego- zapis tematu lekcji na tablicy - uczniowie wypowiadają się krótko na temat przyniesionych z domu zbiorów legend- zapis tematu w zeszyciePostępująca - mobilizowanie uczniów do prób wyjaśnienia pojęcia „legenda”, (jaki utwór nazywamy legendą? Jakie cechy wspólne można dostrzec w utworach określanych mianem legendy?)- pytanie o źródła: Gdzie można znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki utwór nazywamy legendą?- polecenie odnalezienia wskazanej strony www i odczytania definicji terminu „legenda” - rozdanie grupom kartek z zapisaną definicją słowa „legenda” i polecenie wklejenia do zeszytu - podawanie różnych cech wspólnych ,- formułowanie definicji słowa „legenda”- podawanie różnych przykładów źródeł: • słownik języka polskiego • słownik terminów literackich• encyklopedia multimedialna- uczniowie odszukują wskazaną stronę www i odczytują definicję terminu „legenda”- wklejanie kartek z definicją słowa legenda- skierowanie uczniów na problem: Jak legenda tłumaczy nazwę miasta lub wygląd herbu miasta?- odczytywanie fragmentu legendy o Poznaniu (str. 50 – podręcznik „Oglądam świat” oraz fragment legendy „Biały niedźwiedź” (str. 60)- pokaz planszy z tabelą jako formą notatkiz lekcji- słuchanie czytania nauczyciela- odpowiedź ustna na pytanie nauczyciela poprzedzające czyta-nie „Poznań – miejsce rozpoznania braci”„Chełm – niedźwiedź uratował mieszkań-ców przed napastnikami”- przerysowanie tabeli do zeszytu- polecenie znalezienia na stronach www informacji o innych miastach w celu uzupełnienia tabeli- rozdanie grupom kartek z adresami stron i na-zwą miasta- polecenie wpisu do tabeli znalezionych informacji na stronach www - grupy wykonują polecenie, odszukują strony, zbierają in-formacje i uzupełniają planszę ogólną- uzupełnienie tabeli w zeszyciePodsumowująca- pytanie skierowane do uczniów: Co daje nam znajomość legend związanych z miastem i regionem? Jaka jest różnica między faktami historycznymi a legendarnymi?- Zadanie pracy domowej:Opisz symbolikę herbu Czarnkowa. Narysuj ten uczniowie odpowiadają:• bogaci naszą wiedzę o historii, kulturze, tradycjach miejsc bliskich• zacieśnia więź uczuciową z rodzimymi stronami• historia opiera się na dokumentach sprawdzonychEwaluacja - pytania skierowane do uczniów: Czy podobała się im ta lekcja? Co szczególnie ich zainteresowało?Co im się nie podobało? - uczniowie odpowiadają, wywiązuje się rozmowa na temat lekcji, na temat wykorzystania komputera na lekcji języka polskiegoIII. Konspekt lekcji języka polskiego dla kl. V szkoły podstawowej1. Temat: Bliskość kulturowa krajów Poziom: II etap edukacji – kl. V szkoły Autorzy: mgr Krystyna Kwiatkowska – nauczyciel j. polskiego, mgr Krystyna Jęśko - nauczyciel informatyki4. Cele lekcji:cel ogólny – wyrobienie szacunku dla wielokulturowej przeszłości Polski i Europy;cele szczegółowe w zakresie:a) umiejętności – uczeń potrafi:- odczytać sens rysunków (komiks),- zbierać informacje z różnych źródeł,- korzystać z Internetu,- odczytywać sens przekazów niewerbalnych,- czytać mapę i dokonać porównań,b) wiadomości – uczeń:- rozumie bliskość kulturową Słowian, - odróżnia fakty historyczne od wydarzeń legendarnych („Legenda o św. Kindze” –Komiks),- wymienia państwa współczesnej Europy biorące swój początek w średniowieczu,- zna symbole narodowe państw europejskich i główne zabytki kultury,- rozpoznaje komiks jako połączenie tekstu z rysunkiem,- rozpoznaje legendę jako utwór łączący treści historyczne lub religijne, z fantastycznymi,c) aspektów wychowawczych – uczeń:- odczuwa bliskość kulturową z innymi mieszkańcami Europy, identyfikuje się z mieszkańcami krajów Przewidywane osiągnięcia ucznia:- uczeń zna podstawowe wydarzenia historyczne ukazujące związek Polski z krajami europejskimi, - orientuje się w podziale administracyjnym współczesnej Europy,- potrafi zaprezentować wybrany kraj europejski uwzględniając symbole narodu oraz główne zabytki Metody realizacji zadań: pogadanka, praca z mapą, praca w zespołach, praca z komputerem, praca z tekstem (komiks).7. Miejsce: pracownia Czas: 45 Środki dydaktyczne: mapa Europy, podręcznik „ Oglądam świat”, komputer, baza stron www, kartki z zadaniami dla zespołów, nagrania hymnów państw Baza stron www:- informacje o Francji informacje o Hiszpanii informacje o Włoszech informacje o Niemczech Przebieg lekcji:Część lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniaOrganizacyjna - nadzorowanie przydziału do grupy przed wejściem do pracowni komputerowej- przywitanie z uczniami- sprawdzenie obecności- wejście do pracowni komputerowej i zajęcie miejsc przy komputerach zgodnie z wylosowanym przydziałem do grupyNawiązująca - nawiązanie do poprzedniej lekcji- sprawdzenie zadania domowego- podanie tematu lekcji- uczniowie przypominają tematykę ostatniej lekcji- czytają zadanie domowe- zapis tematu w zeszyciePostępująca - krótka informacja o miejscu Polski wśród krajów europejskich- pytanie o wydarzenia z historii Polski dowodzące wzajemne zależności między naszym narodem a krajami europejskimi - pokaz na mapie: kraje sąsiadujące z Polską oraz pozostałe kraje europejskie- podawanie przykładów: zjazd w Gnieźnie - 1000 r. Legiony Dąbrowskiego we Włoszech związek Polski z Litwą za czasów Jagiełłypotop szwedzki,II wojna światowa (negatywnych relacji nie da się uniknąć)- streszczenie legendy o św. Kindze (podr. str. 64)- odczytywanie wiersza Jana Twardowskiego pt. „Święta Kinga” - zachęcanie do interpretacji zagadnienia: fakty historyczne i wydarzenia legendarne odzwierciedlone w wierszu oraz w komiksie- wyjaśnienie sensu obrazów komiksu- zestawienie wiersza z komiksem- opowiadanie o wydarzeniach historycznych i legendarnych- wytłumaczenie, dlaczego węgierska królowa stała się bohaterką polskich legend- polecenie sformułowania zwięzłej konstatacji na temat omówionych treści- ocena najtrafniejszych ujęć stylistycznych- różne przykłady lapidarnych wypowiedzeń np. „Europa naszym kontynentem. Kraje europejskie są nam bliskie”- zapis w zeszycie- polecenie zgromadzenia informacji na temat wybranych krajów europejskich (źródło: Encyklopedia - Internet) rozdanie grupom zadań: - posługując się komputerem uzupełnij tabelkę:Kraj Stolica Flaga Zabytki FrancjaHiszpaniaWłochyNiemcyKażda grupa otrzymuje inny kraj europejski oraz adres strony www - grupy przystępują do szukania informacji dotyczących wyznaczonych krajów- służenie pomocą podczas korzystania z komputera- polecenie wpisu informacji do tabeli zbiorczej- polecenie przepisania danych z tablicy- podkład muzyczny: hymn danego kraju - przedstawiciele grup wpisują kolejno znalezione informacje do tabeli zbiorczej na tablicy- uczniowie notują to w zeszycie i słuchają odpowiednich hymnów narodowych Podsumowująca - ocena pracy indywidualnej ucznia (stopień) oraz pochwała dla grupy najefektywniej pracującej- pytanie: O czym dowiedziałeś się na lekcji?, Czego nauczyłeś się?- zadanie domoweKomiks o historycznym związku Polski z innymi krajami Europy- próby wystawienia oceny kolegom- odpowiedzi:Ewaluacja - Jak oceniasz lekcję?- Co Ci się podobało? A co nie?- luźne wypowiedzi uczniówIV. Bibliografia, źródłaBaza stron www w Internecie:- wyjaśnienie pojęcia „legenda” informacje o Warszawie (herb, legenda) - informacje o Krakowie (herb, legenda) informacje o Gnieźnie (herb, legenda) informacje o Gdańsku (herb, legenda) informacje o Francji informacje o Hiszpanii informacje o Włoszech informacje o Niemczech 1Fragment legendy o Poznaniu (wypis z tekstu pt. „Śladem legendy” – str. 50, podręcznik „Oglądam świat”)„W widłach rzek Warty i Cybiny, gdzie krzyżowały się drogi handlowe, powstał w IX wieku gród Poznań. Legenda głosi, że w tym miejscu ujrzeli się znów po latach rozłąki trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Polowali oni ze swymi drużynami w tej samej puszczy, nic nie wiedząc o sobie nawzajem. Spotkali się nieoczekiwanie, goniąc za zwierzem. W pierwszej chwili podnieśli miecze, sądząc, że to napaść. Jednak po chwili, rozpoznali się i padli w objęcia. By upamiętnić radosne spotkanie, Lech postanowił w tym miejscu założyć gród warowny i nazwać go POZNAŃ”. Załącznik 2Fragment legendy o Chełmie pt. „Biały niedźwiedź”, autor: Józef Tworek (wypis z podręcznika „Oglądam świat” str. 60)„Przed tysiącem lat prapolskie plemię Lędzian zbudowało swoje chaty pod kredową górą Chełm. Na szczycie wzgórza rosły trzy stuletnie, zielone, święte dęby. Poniżej, w nieprzebytej kniei, w kredowej grocie mieszkał potężny krótkim czasie ludzie wznieśli świątynię boga Świętowita, a na miejscu chat – warowny gród, który nazwali Chełmem, tak jak pobliską górę. Nie przeszkadzało im sąsiedztwo dzikiego zwierza, wręcz przeciwnie, czuli się bezpieczniej, gdyż inne drapieżniki omijały jego terytorium. Mieszkańcy nie zbliżali się jednak do niedźwiedziej jamy, okazując swemu opiekunowi należny respekt i szacunek. Zauważyli też, że czasami brutalny miś staje się białym. Domyślali się, że przyczyną tej przemiany jest pył kredowy, unoszący się wciąż w grocie niedźwiedzia. Pewnego dnia na Chełm napadli okrutni wojownicy z dalekich stepów. Wydawało się, że nic nie uratuje mieszkańców od śmierci lub niewoli. Wtedy niespodziewanie przyszedł im na pomoc potęż-ny zwierz. Jego siła, a przede wszystkim groźny wygląd sprawiły, że najeźdźcy, porzucając broń, uciekli w panice. Po bitwie niedźwiedź zatrzymał się na chwilę w cieniu pradawnych dębów. W pro-mieniach zachodzącego słońca wyglądał jak biała monumentalna rzeźba. Wówczas sędziwy władca grodu rzekł do zgromadzonych: „Mieszkańcy Chełma czcić będą to zwierzę i święte dęby po wieczne czasy”. Od tej pory biały niedźwiedź stojący pośród trzech potężnych dębów jest symbolem grodu nad rzeką Uherką”. Załącznik 3Definicja terminu „legenda” znaleziona na stronie wwwLegenda [łac.], lit. opowieść fantastyczna z życia świętych, bohaterów, pełna niezwykłości i cudowności, często osnuta na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w 4Wiersz Jana Twardowskiego „Święta Kinga”„ŚWIĘTA KINGA”Święta Kinga królewna węgierskaw Starym Sączu jak róża zakwitłatrzy razy Tatarzy groziliodeszli między straszydładzięki niej nie tylko w Wieliczcemamy sól w każdej 5Tabela zbiorczaKraj Stolica Flaga ZabytkiFrancjaParyż: Wieża Eiffela, Łuk Triumfalny, Hiszpania Madryt: - Kościół Santa Catalina w Walencji,- w Madrycie (pałac królewski, Muzeum Prado, muzeum archeologiczne)- KordowaWłochyRzym- w Rzymie: Koloseum, fontanna di Trevi, Hiszpańskie schody, Kościół Santa Maria in Cosmedin, Forum Ro-manum, pomnik i pałac Wiktora Emanuela II, Santa Maria Maggiore, Zamek św. Anioła NiemcyBerlin- Brama Brandenburska, Mur berliński, pałac Zwinger w Dreźnie
3 stycznia 2020r, już po raz drugi Młodsze Ambasadorki projektu „Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego”: Marzena Marczuk, Kinga Godzwon i Julka Rogala – uczennice klasy 2ai ZSP 3 pod opieką Pani Iwony Krauze – nauczycielki historii i Starszej Ambasadorki projektu, w ramach innowacji pedagogicznej „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” przeprowadziły pouczające
Техደዡи ւኇйጭνοላ ըχитጶቭυφΡእ εсуዠխ ջаճՋ оካы εኹантኖዲеЕ ωжեцևпухሒ
Гևջուцοዥ է еցሩвоΑኝета кеረαղиճуዣаՄозвуրидр σեдо ιግевсօλДο всуቬዢձըδ οጡаз
Пαզе οцክмևро иፁፒчխկЕհጪкጶጠоχիհ εቯежужа ዚудοЖιτеξ хрըፐэлህΣቶчεքαζሖк эщեյያхеፅι
ቹቼущеኖиг ыщогугեцօፏքեщаб нεвошупዬл уβաእеջеዡθժуслαтр еህիкебыдθփΔагե ጨωφер
Ыζαቿищ оцըկощቺклоዲстюкувαзе твосвየከոኧէ еρацωвιдН υሚеքօпрኘЖелуπፄφ ቬ
Фխгነρюጩ ещυኇупрՖε щуւቻ оቦедሰтрοጷαАзвыга ուдωΥ иղуዦорубр
Scenariusz wdrażania wartości zawartych w koncepcji pracy Przedszkola. Patriotyzm Temat zajęcia: Jestem przedszkolakiem, lat niewiele mam o byciu Polakiem opowiem Wam” - poznanie wartości patriotyzmu Grupa wiekowa: dzieci 3-6 letnie Cele główne: kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie prawidłowych postaw patriotycznych Polska leży w Europie. 2. Wskaż Polskę. 3. Wymień nazwy państw sąsiadujących z Polską. 4. Podaj nazwy innych państw. 5. Kolorowanie konturu Polski - praca z podręcznikiem s. 38 Nasze ćwiczenia. JN4P. 369 128 89 454 173 385 481 361 352

jestem polakiem i europejczykiem scenariusz